Čakry - REIKI-MASÁŽE

hcernecka@gmail.com
Prejsť na obsah
cakry

ČAKRY

Harmonizácia čakier – cez čakry - energetické centrá nášho tela – prijímame energiu z priestoru. V podstate každá čakra pri plnej funkčnosti dotuje jednotlivé telesné orgány energiou, vrátane pohybového ústrojenstva. Energia sa z čakier rozvádza po celom tele cez energetické kanáliky, čo sú neviditeľné energetické dráhy, ktorými je náš organizmus doslovne popretkávaný. Tie zaisťujú aby sa energia dostala v dostatočnom množstve do každej časti nášho tela, do každej bunky, čím dochádza k revitalizácii a stabilizovaniu psychických a fyzických síl. Nedostatočná alebo neharmonická funkcia jednotlivých čakier má za následok poruchy príjmu a rozvodu energie, čím nastáva zhoršené nasýtenie orgánov energiou, čo vedie k poruchám na fyzickom i emočnom tele. Správne fungujúca čakra sa točí v smere hodinových ručičiek. Nasáva do seba energiu a posúva ju ďalej na určité miesta v organizme. Keď je čakra zablokovaná, jej tok je v tele obmedzený, čakra tak nemôže energiu prijímať. Energia z tela uniká a podľa toho ktorá čakra je blokovaná dochádza k špecifickým problémom na fyzickej a emočnej úrovni. Máme 7 hlavných čakier a každá má inú úlohu v organizme.


1.čakra – základná – koreňová – muladhara – farba červená

Koreňová čakra – červená – pocity bezpečia, istoty, opory, materiálne zabezpečenie, spojenie so zemou
Základná čakra nás spája s fyzickým svetom. Dáva silu presadiť sa a vytrvať. Prevádza kozmickú energiu a spája so zemou. Prúdi do celého nášho systému. Pôsobí na budovanie existencie, materiálne zabezpečenie. Ak je otvorená zažívame hlboké spojenie so zemou a jej tvormi, vitalitu, spokojnosť, stabilitu a vnútornú silu. Pri zablokovaní, je telo slabé a máme málo duševnej sily. Život nám pripadá ako bremeno, nie ako život.
 
Ovplyvňuje všetky pevné časti tela – zuby, kosti, chrbtica, nechty, hrubé črevo, prostata, krv, stavbu buniek, konečník, choroby: zápcha, hemeroidy, hnačka, zápal hrubého čreva, chladné nedokrvené prsty na nohách aj rukách, impotencia, zápal močového mechúra.

2.čakra- sakrálna- svadhisthana–farba oranžová

Sakrálna čakra – oranžová – vzťahy, sexualita, financie
Druhá čakra je centrum pôvodných emócií, sexuálnej energie a tvorivej sily. Elementom čakry je voda. Voda odplavuje pocity, očisťuje, detoxikuje. Máme dočinenia s čakrou vzťahovou – ide tu o pohlavie, vzťahujúce sa k žene alebo mužovi. Spojenie s druhým človekom je radosť a láska v jednom.
 
Ovplyvňuje  zadok, rozmnožovacie orgány, obličky, močový mechúr, všetko tekuté – miazga, lymfa, krv, spermie, tráviace šťavy, vyživuje stredný trakt, obličky, močové - pohlavné systémy, žľazy, semenníky, vaječníky, prostata, choroby: menštruačný syndróm, krvácanie, cysty na vaječníkoch, choroba semenníkov, prostata.


3.čakra – solarplexus – slnečný pletenec – manipura – farba žltá

Čakrasolarplexus – žltá – sloboda, sila, moc, radosť, vitalita, emócie
Tretia čakra je sídlom emócií, hnevu, strachu, obáv, viny, žiarlivosti, sebectva a nezdravej túžby. Element čakry je oheň, čo znamená teplo, energiu, aktivitu, dáva energiu aj fyzickému telu. Plní želania a priania, riadi sympatie a antipatie. Keď je otvorená máme pocit vnútornej vyrovnanosti a rešpektu k iným, pri chybnej funkcii sme podráždení, nervozita, hnev, strach, nepokoj, žalúdočná nervozita.
Ovplyvňuje spodnú časť chrbta, tráviaci systém ,žalúdok, pečeň, slezina, brušná dutina, žlčník, nervový systém, podžalúdková žľaza – má za úlohu spracovanie a trávenie potravy, vyživuje pečeň, slezinu, tráviace orgány, choroby: cukrovka, pankreas, zápal slinivky brušnej, pečene, žlčové kamene, vredy, prietrž, slezina.

4.čakra – srdcová- citová – anaháta –farba zelená, ružová,zlatá

Srdcová čakra – zelená – emócie, zdravie, citové a fyzické liečenie
Čakra srdca vytvára stred systému čakier. Spája tri spodné fyzické – emočné centrá s tromi hornými duchovnými. Elementom je vzduch. Keď je čakra otvorená a spôsobí harmóniu s ostatnými čakrami, stáva sa prostredníkom lásky. Nedostatočná funkcia nás robí zraniteľnými a závislými na láske, náklonnosti a pozornosti iných. Pri odmietnutí sme smutní a uzatvárame sa do ulity.
Ovplyvňuje srdce, časť za hrudníkom, hrudná dutina, pľúca, krv, krvný obeh, koža, týmus, lymfatický systém, posilňuje imunitný systém, vyživuje srdcový a cievny systém, hrudný kôš, chrbticu a ruky.

5.čakra – krčná – komunikačná – visuddhi – farba svetlo modrá, tyrkys

Krčná čakra – svetlo modrá – komunikácia, vyjadrovanie seba sama, vyjadrovanie svojich pocitov a svojej pravdy, stáť si za svojím
V čakre sa nachádza centrum ľudských vyjadrovacích schopností, komunikácie a inšpirácie. Slúži ako most medzi myslením a cítením. Vyjadruje smiech, pocity, radosť, priania,  strach, hnev, smútok, plač, myšlienky, názory, vnímanie sveta.
 
Ovplyvňuje oblasť krku, šije, tyla, spodná časť čeluste, uši, hltan, hrtan, pľúca, priedušky, ramená, štítna žľaza, reguluje výmenu jódu, vápnik v krvi a tkanivách, vyživuje dýchacie orgány, krk, sluchový aparát, kožu.


6.čakra – čelná – tretie oko – adžna – farba tmavo modrá, indigo        

Čakra tretieho oka – tmavo modrá – jasnovidnosť, psychické schopnosti, pamäť, intuícia
Čakra pracuje harmonicky aj keď nie je úplne otvorená. Touto čakrou sa završuje vedomé vnímanie bytia. Je to sídlo vyšších duchovných síl, intelektuálnych schopností, rozlišovanie pamäti, vôle. Mnohí sa duchovnom nezaťažujú, veria len tomu čo je pochopiteľné rozumom. Na telesnej úrovni je to najvyššie centrum nervového systému.

Ovplyvňuje tvár, uši, dutiny, centrálny nervový systém, malý mozog, hypofýzu, vyživuje orgány hlavy.


7.čakra – korunná – temenná – sahasrára – farba fialová, biela

Korunná čakra – fialová – napojenie na Boha, Vesmír, prijímanie Božieho vedenia, duchovný rast
Táto čakra je sídlom najvyššej dokonalosti človeka. Je východiskovým bodom pre prejavy energií vo všetkých ostatných čakrách. Rozvíjaním siedmej čakry sa uvoľňujú blokády v ostatných čakrácha ich energie kmitajú na najvyšších frekvenciách. Keď je korunná čakra dokonale otvorená pole energií splýva s univerzom a zažívame okamihy vnútorného a vonkajšieho života tzv. podstatu bytia.
 
Ovplyvňuje  veľký mozog, šišinka, mozgová epifýza, pôsobí na celý organizmus, choroby: depresia, Parkinsonova choroba, schizofrénia, epilepsia, demencia.
Návrat na obsah